Home
Kliknite na obrázok pre plnú veľkosť ...


Predstavte si, že by ste mohli pred 50 rokmi nosiť svoj Polaroid vo vrecku. Fotoaparát, ktorý fotografiu hneď vytlačí, na mieste. Stlačíte spúšť a vylezie fotka. Každá je originál. Chvíľu musíte počkať – ale potom po strhnutí krycej vrstvy plný očakávania uvidíte výsledok. Podarila sa? Je to dobrý záber? Alebo ju rovno na mieste roztrhám a zahodím?

Ale mali by ste ho pri sebe vždy. Áno, tak ako dnes máte so sebou vo vrecku vždy svoj mobil.

Hipstamatic - základná verzia

Aplikácia Hipstamatic pre iPhone to doviedla do dokonalosti. Je to instantný fotoaparát v mobile. So všetkými výhodami a nevýhodami … Nevybrali sa cestou iných fotoaplikácií, ktoré fungujú na princípe “urob fotku a potom na ňu aplikuj filter podľa svojho výberu”. Hipstamatic zúžil pole rozhodovania sa, ktorý efekt je momentálne najlepší, na jednoduché pravidlo: Dopredu si vyber filter (to znamená kombináciu objektívu a filmu), ktorý bude aplikovaný na fotku. A máš výsledok, s ktorým sa už nedá urobiť nič – presne ako s fotografiou z Polaroidu. Alebo je skvelá, alebo ju roztrháš (v prípade Hipstamaticu samozrejme zmažeš).

V základnej aplikácii za 1,59 EUR sa nachádzajú len základné filtre (objektívy a filmy), s ktorými si síce viete urobiť predstavu, ako aplikácia funguje, ale skutočnú radosť z výsledkov zažijete až po zakúpení niektorých z dodatočných balíčkov (každý po 0,79 EUR) cez In-App Purchases. Tieto balíčky obsahujú nové filmy, objektívy a blesky (tie používam len výnimočne). Niektoré balíčky obsahujú aj alternatívne telo fotoaparátu (je to len kozmetická zmena, na výsledné fotografie to samozrejme vplyv nemá), prípadne sa občas objavia aj balíčky s obmedzenou dobou aktivácie (ak to v tom čase nestihnete, smola, neskôr to už nie je možné).

Hipstamatic - Fashionista alternatívne telo

Aplikácia je dostupná pre všetky generácie iPhonov, od verzie iOS 3.1 (toto píšem pri verzii aplikácie 201), ale samozrejme pri iPhone verzii 3GS a 4 produkuje oveľa lepšie fotografie, keďže využíva aj autofocus fotoaparátu. Ale pozor, autofocus nemôžete ovládať, aplikácia si zaostruje sama. Na starších prístrojoch budete asi sklamaní ako z rýchlosti aplikácie, tak z produkovaných výsledkov (hoci pri dobrých svetelných podmienkach a fotografovaných objektoch ďalej od telefónu môžete dosiahnuť veľmi dobré výsledky). V predchádzajúcej verzii aplikácie bola doplnená možnosť fotiť fotografie “do zásobníka”, keď môžete fotiť fotografie aj počas vyvolávania predošlých (predtým ste museli vždy počkať, kým sa fotografia “vyvolá” – t.z. aplikujú sa na ňu všetky softvérové filtre, ako keby sa čakalo na fotku z pôvodného Polaroidu – až potom sa dala urobiť ďalšia fotografia, a premeškali ste vhodný moment). To je už našťastie v aktuálnej verzii odstránené.

Fotografia, ktorá nie je “na papieri”, akoby ani nebola. Fotografie z Hipstamaticu (pracujem s iPhone 4) tlačím bez problémov (prípadne nechávam urobiť vo fotolabe) na papier veľkosti 10×10 cm a 13×13 cm. Veľkosť originálnej fotografie v pixeloch je 1936×1936, čo je pri 300 DPI (štandard vo fotolaboch) veľkosť fotografie 16,4×16,4 cm bez straty informácie.

Hipstamatic - Fashionista telo zpredu

Komunita, ktorá sa zformovala okolo tejto vynikajúcej (a už trochu aj kultovej aplikácie) postupne dopĺňa WikiPages pre Hipstamatic. Dajú sa tam nájsť príklady fotografií, ktoré produkujú jednotlivé Hipstamatic objektívy a filmy.

Ak si nájdete svoju kombináciu filmu a objektívu, ktorá vám vyhovuje (ja som si svoju našiel), neskôr už nič nebudete potrebovať nastavovať a meniť. Našli ste svoj Polaroid. Fotíte ním fotografie, ktoré viete, ako budú vyzerať. To je práve dané výberom filmu a objektívu. A potom je to už len o fotografii – alebo sa podarila, alebo nie. To je ten povestný fotografov kôš. A treba ho používať často … :)

Niektoré z mojich Hipstamatic fotografií si môžete pozrieť v galérii k tomuto článku (úplne hore v hlavičke, kliknite na ľubovoľnú ikonu z náhľadov).

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>