Home

V posledných rokoch sa rozmohla móda nákupov v čínskych internetových obchodoch. Priekopníkom bol určite dealextreme.com, ktorého megavýhodou bolo a dodnes je nulové poštovné. Nie od nejakej minimálnej sumy objednaného tovaru, ale za hocičo. Čo ste si objednali, poštovné je z Číny do celého sveta 0 EUR. Neviem, ako funguje takýto biznis model, ale asi to majú spočítané a vychádza im to, keďže sú na trhu už niekoľlo rokov. Asi je predsa len väčšia tá časť ľudí, ktorým príde neslušné a trápne zneužívať systém objednaním napr. LED prívesku za dolár, keď poštovné by bolo niekoľkokrát drahšie. A možno je v tom úplne iná finta, ktovie?

K svojej zrkadlovke som pred niekoľkými rokmi kúpil na ebay blesk, originál Nikon, síce starší model, ale za dobrú cenu. Jednoducho som si povedal, že pomer cena/výkon v tomto prípade bola vyhovujúca a na moje občasné bleskové potreby to stačí. Zo začiatku bolo všetko v poriadku, blesk fungoval ako mal, ale po čase sa začala prejavovať nepríjemná chyba. Čoraz častejšie (ku koncu už skoro každý tretí štvrtý krát) blesk vypálil naplno a zresetoval sa. Všetky nastavenia fuč. Blesk sa stal nepoužiteľným. To je riziko kúpy používaných vecí, jednoducho mačka vo vreci. Ale s tým som rátal – jednoducho to tentoraz nevyšlo, čiže strata.

Po čase som sa rozhodol, že si zadovážim nový blesk. Už som vedel, čo od neho chcem. Jednoducho keď je málo svetla chcem blýskať do stropu s malou odraznou doštičkou pre veselú “iskru v oku”.

Odrazná doštička pre "iskru v oku"

A presne taký som našiel na dealextreme.com. Nerobil som si globálny prieskum trhu, netvrdím, že je to to najlepšie, čo môžte momentálne získať. Jednoducho som našiel prvý, ktorý by mohol vyhovovať mojim požiadavkám. Objednal som ho (spolu s inými “drobnosťami”, ktoré sa tam vždy nejako nabalia) a asi o 2 mesiace (neľakajte sa aj takýchto dlhších dodacích termínov, nie je to prioritná poštová zásielka) som našiel v schránke žltý lístoček. Na druhý deň som ho už netrpezlivo rozbaľoval doma.

Kúpa z Číny je vždy taká malá sázka do lotérie. Kvalita výrobkov je totiž rôzna. Nemyslím tým kus od kusu (aj keď ani to nie je výnimkou), ale skôr návrhom a výrobou konkrétneho modelu. Z obrázku to často nie je možné rozpoznať. Veľkou výhodou bývajú hodnotiace komentáre predchádzajúcich kupcov. Takže nečakal som zázrak, ale kvalitu zodpovedajúcu cene (nízkej) a hlavne funkčnosť. A z tohto pohľadu som bol veľmi milo prekvapený.

Dodávka blesku obsahuje kapsičku (ktorú nepotrebujem, keďže blesk nosím vo fotobatohu spolu s fotoaparátom), samozrejme blesk a držiak/stojan pre použitie blesku ako slave – odpaľovaný hlavným bleskom (toto je možno čerešnička na torte, ktorú som nečakal). Prevedenie blesku zodpovedá cene. Vidieť, že to je trochu “low-cost” riešenie, ale vyzerá to tak, že uberali na veciach, ktoré nie sú pre funkčnosť dôležité.

"Oldschool" tlačidlo

Napríklad prekvapí “oldschool” zapínacie/otáčacie tlačidlo (to je fakt sranda, už aspoň 10 rokov som nič podobné nevidel), dokonca s charakteristickým lupnutím na začiatku otáčania. Toto riešenie som videl naposledy pri nejakom prenosnom rádiu, kúpenom z Tuzexu. Alebo svetlo z LED diód nie je rozptýlené, ale bodové, pôsobí to viditeľne amatérsky. Ďalší drobný problém je s odraznou doštičkou – ak je vytiahnutá, tak zatlačiť ju naspäť ide ťažšie, musí sa vytiahnuť aj rozptylka, obe naraz sa dajú zatiahnuť naspäť dovnútra bez problémov.

Vypnutý/zapnutý blesk

Ale chcel by som sa dostať k tomu najpodstatnejšiemu, o čo pri blesku ide. Ako sa s ním fotí? A hneď na začiatku musím povedať, že výborne. Ciele, ktoré som si stanovil na začiatku, spĺňa na 100%. V automatickom TTL móde z fotoaparátu vychádzajú dobre exponované fotografie, blesk nie je na fotografii vôbec poznať. Dopredu neblýskam v podstate nikdy, ale blesk ponúka aj prispôsobenie uhla a sily záberu (zoom) v závislosti zoomu objektívu. Pri procese zoomovania blesku (asi v 4 krokoch) sa ozývajú trochu hlasnejšie zvuky, ako som očakával, ale nie je to nič tragické. Niekomu to možno bude vadiť, ale berte do úvahy cenu. Paradoxne blesk “zoomuje” spolu s objektívom aj pri vyklopení dohora, keď je to skôr zbytočné, až kontraproduktívne. Podporuje aj pokročilejšie funkcie nastavené z fotoaparátu, ako synchronizácia na zadnú lamelu, dlhý čas, len redukcia červených očí sa mi trochu nezdá – spôsobuje asi polsekundovú pauzu po stlačení spúšte. Korekcia blesku nastavená z tela fotoaparátu nemá na blesk vplyv, korekcia sa na ňom mení výhradne točením toho kolečka.

Blesk funguje bez problémov aj v slave móde, vyskúšal som urobiť pár testovacích záberov odpálených integrovaným bleskom fotoaparátu. Väčší význam by to asi malo pri súčasnom použití viacerých bleskov, čo ale vyskladať pri tejto cene nie je až takým neprekonateľným problémom. Prakticky som ešte nemal možnosť otestovať výdrž na batérie, ale v manuáli sa píše 100 až 1500 krát so 4 alkalickými AA batériami. Blesk má Guide Number 33. Po niekoľkých prvých skúškach sa mi stávalo, že keď som blýskal rýchlo za sebou, blesk sa nestihol dobiť – a teda fotka bola exponovaná bez záblesku. Je možné, že nabitie mu trvá dlhšie, ako originálnemu blesku, je treba s tým počítať a ako hlavný blesk na fotenie svadby, kde som prvým fotografom, asi nie je najvhodnejšou voľbou.

Napájanie a statívový závit

A záver: za skutočne nízku cenu si môžete zadovážiť plne funkčný externý blesk k zrkadlovke, ktorý je vďaka jednoduchej obsluhe úplne blbuvzdorný, vždy poruke a pripravený dosvetliť slabšie osvetlené priestory (napr. izby so žiarovkovým stropným svetlom). Pomer cena/výkon je vynikajúci.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>